Ihtiol, poznat i kao crna mast, od davnina je prisutan u kućnim apotekama i dermatološkoj praksi.Iako ima prepoznatljivu tamnu boju i specifičan miris, njegova djelotvornost u tretiranju različitih kožnih problema, od manjih infekcija do ozbiljnijih upala, i dalje ga čini nezamjenjivim.
Šta je ihtiol?
Ihtiol sadrži ichtammol, aktivnu supstancu dobivenu preradom sulfatiziranih škriljaca. Ovaj prirodni sastojak bogat je sumporom, što mu daje antiseptička i protivupalna svojstva. Osim ihtiola, mast može sadržavati i dodatne komponente poput vazelina, koje omogućuju lakše nanošenje i bolje djelovanje na kožu.
Za šta se koristi ihtiol?
Ihtiol je poznat po svojoj sposobnosti da izvlači gnoj iz potkožnih infekcija, smanjuje otok i umiruje upale. Najčešće se koristi za:
- Apscese i čireve – ubrzava sazrijevanje gnojnih upala i olakšava njihovo pražnjenje.
- Potkožne bubuljice i akne – pomaže u otvaranju i isušivanju tvrdokornih potkožnih akni.
- Urasle dlake – smanjuje upalu i olakšava oslobađanje urasle dlake.
- Infekcije kože – koristi se kod manjih infekcija, posjekotina i gnojnih rana.
- Ekcem i psorijazu – umiruje iritaciju i smanjuje svrbež.
- Artritis i reumatske bolove – zahvaljujući blagom analgetskom efektu, može ublažiti bol u zglobovima i mišićima.
Ihtiol se nanosi direktno na problematično mjesto u tankom sloju. Preporučuje se prekriti sterilnom gazom ili flasterom kako bi djelovao preko noći. U zavisnosti od problema, primjena može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana, dok se ne postigne željeni efekat. Nakon skidanja obloga, područje treba očistiti blagim antiseptikom i po potrebi ponoviti postupak.
Ko može koristiti ihtiol?
Ihtiol je pogodan za odrasle i tinejdžere, ali se ne preporučuje djeci mlađoj od 6 godina, trudnicama i dojiljama bez konsultacije s ljekarom. Također, osobe sa osjetljivom kožom ili alergijama na sumporna jedinjenja trebaju biti oprezne i prije upotrebe testirati mast na manjoj površini kože.
Iako je ihtiol generalno siguran za vanjsku upotrebu, može izazvati lokalne iritacije, svrbež ili crvenilo kod osoba sa osjetljivom kožom. Ne smije se nanositi na otvorene rane, sluznicu ili oči. Ako dođe do alergijske reakcije, potrebno je prekinuti upotrebu i isprati kožu.
Ihtiol – da li ga vrijedi imati?
Ihtiol je dugogodišnje provjereno rješenje za razne kožne probleme i infekcije. Njegova sposobnost izvlačenja gnoja, smanjenja upale i ublažavanja bola čini ga izuzetno korisnim u kućnoj apoteci. Ako se koristi pravilno, može biti odlična alternativa agresivnijim tretmanima. Preporučujemo ga osobama koje traže prirodno i efikasno rješenje za gnojne upale, ali uz oprez kod osjetljive kože. Uvijek se savjetujte s ljekarom prije upotrebe ako niste sigurni da li je ihtiol odgovarajući za vaš problem.