Kako riješiti putni proljev?

Kako riješiti putni proljev?

Ljetne temperature su već uveliko prisutne i mnogi od nas se pripremaju za godišnji odmor. Upravo u ovom periodu se učestalo javljaju ¨putni proljevi¨ koji mogu da nam otežaju i unište cijeli godišnji odmor.

Šta je to ˝putni proljev˝?

Putni proljev se obično javlja prilikom posjete druge zemlje, naročito zemalja afričkog i azijskog kontitenta. Može se pojaviti prvog dana ili par dana poslije dolaska u drugu zemlju. 

Zašto se javlja?

Putnički proljev se javlja zbog manjka higijenskog standarda, neodgovarajućeg stupnja i sastava vode, korištenjem lokalne umjesto prečišćene vode i hrane. Mogu ga uzrokavati virusi, paraziti i bakerije. Najčešće se javlja zbog bakterije E.coli jer se se najveći broj kontaminacije dešava zbog manjka higijene vode.

Koji su simptomi?

Tipični simptomi koji se javljaju su proljev, nadutost, mučnina, malaksalost, grčenje crijeva i bol u abdomenu. Zbog velikog gubitka tečnosti, dolazi istovremeno i do dehidracije. Kod manjeg broja pacijenata se javlja temperatura kao popratni simptom. Trajanje je svega par dana, 3-4 dana, ako se odmah pristupi rješavaju problema.

Kako liječiti putni proljev?

Najbitnija je nadoknada tečnosti zbog dehidracije. Kod djece posebno moramo biti oprezni da ne dođe do dehidracije organizma. Preporučuje se unos tvornični prerađene vode, juhe, unos oralnih rehidracijskih otopina, unos probiotika i enterosorbenta.

  1. ORS ili oralna rehidracijska otopina predstavlja otopinu soli, vode i glukoze. Služi kao brzi tretman za nadoknadu tekućine i elekrolita koji se gube proljevom. Možete odabrati ORS otopine poput Diarino ORS, Alvogen ORS, Rehydrosol...
  2. Probiotik je važan za uspostavljanje crijevnog balansa, kako bi se smanjili grčevi i nadutost. Što nam je veći disbalans dobrih i loših bakterija, veće su mogućnosti za putnički proljev. Probiotik je preporučljivo uzimati i prije putovanja. Kod probiotika je bitno naglasiti da uzimate proizvode sa većim brojem i vrstom dobrih bakterija. Naročito S. boulardii ima najbrže djelovanje kod zaustavljanja proljeva.
  3. Enterosorbensi vežu na svoju površinu sve štetne tvari u organizmu i tako pomažu njihovo uklanjanje. To su proizvodi poput aktivnog uglja, hidrolizovani lignin...
  4. Antidijaroici su lijekovi koji se primjenjuju za zaustavljanje proljeva. Koriste se u težim slučajevima, ako probiotik zajedno sa ostalom terapijom ne pomaže. Antidijaroici djeluju na motilitet crijeva i smanjuju učestalost stolice u toku dana. Naša preporuka je Enterofuryl.

 

Prevencija putnog proljeva

Da vam putni proljev ne bi pokvario godišnji odmor, bitno je da pazite na hranu i piće. Jedite nesporedno pripremlju hranu, voće i povrće jedite samo oguljeno, ne kozumirajte vodu i hranu od uličnih prodavača, izbjegavajte led i redovito perite ruke i vodite računa o higijeni.

 

 

 

Povratak na blog

Ostavite komentar